Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin

24.10.2007
środa

POwyborcze P.S

24 października 2007, środa,

Polacy wybrali kieunek probiznesowej Platformy Obywatelskiej; kierunek reform i powrotu na drogę dialogu z krajami Unii Europejskiej – donoszą wtorkowe wydania chińskich dzienników anglojęzycznych – Shanghai Daily i China Daily.

Shanghai Daily podkreśla, iż niedzielne wyniki wyborów niewątpliwie polepszą stosunki Polski z Europą, które za rządów partii Jarosława Kaczyńskiego nie miały się najlepiej. ChD dobitnie dodaje natomiast, iż Polacy opowiedzieli się przeciwko dotychczasowej polityce koserwatyzmu i izolacjonizmu, którą prowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Dziennik w jednym szeregu wymienia nieprawidłowości w dotychczasowym sprawowaniu rządów stawiając obok siebie nadużywanie służb specjalnych, ataki na sądownictwo i hermetyczną kontrolę nad państwowymi mediami.

Shanghai Daily również podkreśla spokojne oblicze PO i dla kontrastu informuje o  kontrowersyjnych propozycjach PiS, jako przykład podając chociażby sprawę obwodnicy Augustowa, jak i chęć przywrócenia kary śmierci.
 
Oba dzienniki, jako główne założenia nowej partii rządzącej, wymieniają obniżenie podatków, poprawę stosunków z Unią Europejską, wyprowadzenie polskich wojsk z Iraku, a także wprowadzenie euro w roku 2012.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 10

Dodaj komentarz »
 1. Z tym euro w 2012 to nie chodziło czasem o mistrzostwa Europy, a nie o walutę??

 2. calkiem to ucieszne. jakis chinski dziennik wytyka bledy naszego rzadu. chiny jako wiecej niz malo demokratyczny kraj raczej srednio wpisuja sie w ten dyskurs polityczny:) tam nawet na braci kaczynskich nie ma szans;)

  p.s. swoja droga… od dwoch dni mam wraznie, ze swobodniej oddycham w tym kraju… moze w koncu COS sie zmienil

 3. Wybory, wybory i po wyborach…
  Na Tajwanie zwycięstwo PO potem LiD i PiS
  Są już znane oficjalne wyniki głosowania tajwańskiej Polonii.
  W wyborach do Sejmu bezapelacyjnie wygrała PO – 39 głosów. Dalej LiD – 12 głosów, PiS -7 głosów.
  PO zgarnęło także prawie cała pulę w wyborach do Senatu. Kandydaci z tej listy wzięli 3 najwyższe miejsca, 1 miejsce przypadło kandydatowi LiD.
  Frekwencja na naszej małej wysepce wyniosła ok 99 %. Nie głosowała tylko JEDNA uprawniona dusza.
  Pozdrawiam.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Czy znane są powody niegłosowania tej jednej duszy?

 6. Nie będę powtarzał za wykształciuchem, ale piszą w ten sposób chyba dlatego, gdyz chcą dać do zrozumienia swoim obywatelom, że gdzieś tam w Polsce mają jeszcze gorzej, a tu w Chinach jest wzorowo.
  pozdrawiam marekk

 7. wyksztalciuch, nie jestem pewien, ale te dzienniki to chyba Taiwan, a ta wyspa bardzo różni się do Chin. Ostatni wpis Lu Ming Hao potwierdza fakt b.dużego zainteresowania Polaków na tej wyspy wyborami i bardzo trzeźwym spojrzeniem na Polskie Partie polityczne. Ż7yczył bym sobie takiej postawy u rodaków w kraju

 8. Swoją droga to ciekawe, że gazety na całym świecie są jednomyślne co do wyniku wyborów w naszym kraju 🙂 …..że idzie ku lepszemu 😀

 9. Witam
  Podejrzewam że ta „tajemnicza dusza” mieszka w mieście oddalonym od Tajpei 3 godz. jazdy pociągiem. Wiec może po prostu nie dotarła na czas do lokalu wyborczego albo nie chciała wydawać pieniędzy na bilet (pociągi nie należą tutaj do tanich).
  Co do frekwencji to tak właściwie chyba była podobna do krajowej. Głosowało bowiem 99% – ale tych którzy się zarejestrowali wcześniej czyli 62 osoby. Pozostaje od 30-40 polaków którzy tego nie zrobili.Ocenia sie że jest tutaj ok 100 polaków.
  Prasa tajwańska o polskich wyborach wypowiadała się w podobnym tonie jak opisuje to p. gospodyni tego blogu. Opisuje PO jako partie która poprawi relacje UE i wprowadzi reformy ekonomiczne (The China Post).
  Pozdrawiam

 10. Witam
  Wyjaśniła sie zagadka dlaczego ta jedyna dusza nie głosowała. Tu cytat „…chora byłam…”
  Pozdrawiam

 11. Cześć Asia! 🙂