Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin

13.03.2012
wtorek

Wyprzedaż

13 marca 2012, wtorek,

Podczas tegorocznego sezonu wyprzedaży udało mi się kupić coś bardzo interesującego. Niemieckie wydawnictwo Taschen (o którym już wcześniej pisałam w tekście pt. Plakaty propagandowe) już jakiś czas temu opracowało trójjęzyczny album „China. Portrait of a Country. Porträt eines Landes. Portrait d’un pays by 88 Chinese Photographers”. W wolnym tłumaczeniu: Chiny. Portret kraju według 88 chińskich fotografów.

Książka powstała pod redakcją urodzonego w Hongkongu Liu Heung Shing (刘香成). W 1978 roku został on pierwszym akredytowanym fotografem amerykańskiego tygodnika Time w Chinach, a w 1992 roku otrzymał nagrodę Pulitzera za serię zdjęć dokumentujących upadek Związku Radzieckiego. Poniższa fotografia dwóch uczennic z portretem Jiang Qing (江青)  została wykonana przez Liu w 1977 roku w Szanghaju niedługo po aresztowaniu bandy czworga.

Liu Heung Shing (刘香成), 1977

Na okładce pierwszego wydania tego albumu (2008 rok) zamieszczono zdjęcie z 1971 roku, które wykonał Zhang Yaxin (张雅心). Podczas Rewolucji Kulturalnej zakazano wystawiania tradycyjnej opery pekińskiej, którą uznano za feudalną i burżuazyjną. Dopuszczone zostały tylko te z  komunistycznym przesłaniem. Zhang jest specjalistą od rewolucyjnych oper. Od 1969 do 1976 roku zajmował się głównie fotografowaniem tych spektakli.

Zhang Yaxin (张雅心), 1971

We wrześniu 2011 roku ukazało się wznowione wydanie „China. Portrait of a Country. Porträt eines Landes. Portrait d’un pays by 88 Chinese Photographers”. Na okładkę wybrano tym razem zdjęcie wykonane w 1973 roku przez Du Xiuxian (杜修贤). Du specjalizował się w fotografowaniu chińskiej elity, a pośród osób, które przyszło mu uwieczniać znalazł się między innymi premier Zhou Enlai (周恩来). Poniższe zdjęcie przedstawia natomiast Ye Jianying (叶剑英). Był on jednym z twórców i uczestników Długiego Marszu. To on zorganizował aresztowanie bandy czworga, które dało kres chaosowi Rewolucji Kulturalnej. Na wybranym zdjęciu Ye wypoczywa na plaży na wyspie Hajnan (海南).

Du Xiuxian (杜修贤), 1973

Historia na fotografiach to opowieść o 60 latach Chińskiej Republiki Ludowej. Rozpoczyna się więc w roku 1949. Ostatnie zdjęcia pochodzą zaś z 2008 – roku trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan (四川) i roku Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Du Xiuxian (杜修贤), 1965

Wydawnictwo na swojej stronie internetowej udostępnia album w całości (www.taschen.com/lookinside/05714/index.htm), ale chyba nikogo nie muszę przekonywać, że to nie to samo, co trzymanie oryginału w rękach. Gorąco polecam!

P.S.
Cena tego albumu to 49,99 euro. Po przecenie nowe nienaruszone egzemplarze dostępne były/są za 24,99 euro. Niektóre sklepy sprzedawały też albumy w niewielkim stopniu uszkodzone lub zabrudzone za jedyne 7,99 euro.

Wszystkie fotografie zamieszczone w tym wpisie pochodzą z oficjalnej strony wydawnictwa Taschen: www.taschen.com

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. ten album perelka..