Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin

5.01.2015
poniedziałek

Dobry Niemiec z Nankinu

5 stycznia 2015, poniedziałek,

W czasach terroru, paraliżującego strachu, przeciwstawiając się okrucieństwom wojny, pojawiają się jednostki, które charakteryzują się wielką odwagą i stają w obronie słabszych. Narażając siebie, ratują innych. Dziś mija 65 lat od śmierci jednego z takich bohaterów. 5 stycznia 1950 roku umarł John Rabe – dobry Niemiec z Nankinu.

Urodzony w 1882 roku w Hamburgu, od 1908 roku mieszka i pracuje w Chinach, gdzie zawodowo wiąże się z Siemens AG China. Kiedy widmo japońskiego ataku na Nankin staje się faktem, większość z mieszkających w mieście obcokrajowców pospiesznie opuszcza Chiny. Rabe postanawia zostać, stając się jednym z założycieli Nankińskiej Strefy Bezpieczeństwa, na terenie której (6,5 kilometrów kwadratowych) przed japońskim terrorem chroni się do 250 tys. Chińczyków. Dla Japończyków jest on niewygodnym partnerem. Obywatelem sojuszniczych Niemiec, szefem Nazistów mieszkających w chińskiej stolicy, który otwarcie staje w obronie ludności cywilnej.

John Rabe w Nankinie (1935), źródło: www.siemens.com

John Rabe w Nankinie (1935), źródło: www.siemens.com

John pisze pamiętnik i z prowadzonych przez niego zapisków z lat 1937 i 1938 wyłania się niesamowita wola walki o los mieszkańców miasta, okrucieństwo wojny, rozpacz cywilów. Dziennik spisany ręką członka NSDAP, wierzącego, że Hitler jest jedyną nadzieją na usankcjonowanie istnienia Nankińskiej Strefy Bezpieczeństwa, to poruszający dokument opisujący poszczególne dni nankińskiej masakry.

Kadr z filmu pt.„John Rabe" reż. Florian Gallenberger (2009)

Kadr z filmu pt. „John Rabe” reż. Florian Gallenberger (2009)

Po powrocie do Niemiec w 1938 roku Rabe zostaje aresztowany przez Gestapo. Odzyskuje wolność dopiero za poręczeniem przełożonego Carla Friedricha von Siemensa i złożeniu zobowiązania o zaprzestaniu atakowania sojuszniczej Japonii. Po wojnie nękany jest zarówno przez Sowietów, jak i Brytyjczyków. Traci pozwolenie na pracę i popada w skrajną biedę. Informacje o jego trudnej sytuacji docierają do Chin. Mieszkańcy Nankinu mobilizują się i zebrawszy sporą kwotę pieniędzy, wspomagają swojego wybawcę.

Rabe umiera 5 stycznia 1950 roku w Berlinie. Pamięć o nim powraca w 1997 roku za sprawą opublikowanych przez jego wnuczkę pamiętników, których lekturę Państwu polecam. Dziś w Nankinie odwiedzić możemy dom, w którym mieszkał John Rabe. Znajduje się tam ekspozycja zdjęć ilustrująca zarówno życie samego bohatera, jak i działalność Nankińskiej Strefy Bezpieczeństwa.

Wszystkich zainteresowanych poznaniem tej wyjątkowej historii zachęcam też do obejrzenia powstałego w 2009 roku filmu „John Rabe”.

Film „John Rabe”, reż. Florian Gallenberger (Chiny, Francja, Niemcy 2009)
Pamiętnik Johna Rabe „The Good Man of Nanking: The diares of John Rabe”, Knopf Doubleday Publishing Group

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. Wiem, to małostkowe, ale „Simens” to Siemens.

 2. Literówka poprawiona. Dziękuję.

 3. Ten cały Raabe miał podobne poglądy jak Japończycy nie kierowały nim żadne humanitarne odruchy po prostu Japończycy mordowali mu wykwalifikowaną siłe roboczą i to było jedyną przyczyną utworzenia tej całej strefy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Reżyserem wspomnianego przez Panią filmu jest Florian Gallenberger.

 6. @florianka
  Tak, ma Pani rację.

 7. Pozwole sobie na dwie uwagi:

  1. Winno byc „diaries” nie „dieres” – chyba ze chodzi o jakies inne slowo.

  2. Udzial Chin w II wojnie swiatowej jest dla spoleczenstw zachodnich biala plama. Z racji nowej pozycji Chin powoli sie to zmienia. Doskonalym przypomnieniem tego faktu jest ksiazka „Forgotten Ally” ( autor Rana Mitter, profesor University of Oxford). Autor zauwaza, ze II w.s. zaczela sie w Chinach na dwa lata przed jej wybuchem w Europie a Chiny byly „czwartym aliantem” obok USA, Wielkiej Brytanii i Rosji. Niemniej wraz z zakonczeniem wojny ow aliant stal sie wrogiem a Japonia, sprawca masowych mordow na terenie Chin „gladko i bezbolesnie” stala sie sojusznikiem Zachodu. Wraz z tym poszly w zapomnienie miedzy innymi takie wydarzenia jak masakra w Nanking, przynajmniej wsrod spoleczenstw zachodnich.
  Pamiec o masakrze „przywrocila” Iris Chang ksiazka „The Rape of Nanking. The Forgotten Holocaust of World War II”, wydana w 1997 roku.
  Co ciekawe, w Chinach panstwowymi, oficjalnymi obchodami rocznice masakry uczczono dopiero w 2014 roku.

  Pozdrawiam

 8. W niemieckiej machinie wojennej byli przeróżni Niemcy, zresztą Japończycy też starali się pomóc ludziom. Jeden z japońskich dyplomatów wystawił kilka tysięcy paszportów i wiz do Japonii Żydom uciekającym przed Holokaustem.
  Wracając do pana Rabe (dlaczego jest znany jako John a nie Johann ??) też miał widocznie serce i starał się pomóc tym, którzy byli pod jego opieką. Fakt, musiał podpaść Berlinowi, gdyż jako członek NSDAP zachował się „niegodnie” wobec władz Chin i Berlina. Musiał ponieść karę. I tak miał bardzo dużo szczęścia, że Gestapo nie zesłało go do jakiegokolwiek obozu koncentracyjnego „na reedukację”, a tam prawdopodobnie nie dożyłby końca wojny.
  Dobrze, że takich ludzi wydobywa się z czeluści zapomnienia, by pokazać światu, że byli i tacy, którzy mimo iż oficjalnie uznawali doktrynę Hitlera, po cichu robili coś odwrotnego, zachowując swoje człowieczeństwo.

 9. Przepraszam za pomyłkę, miało być: „zachował się “niegodnie” wobec władz Japonii i Niemiec.”

 10. Osob chroniacych i ratujacych ludnosc cywilna ( rowniez niedobitki wojska chinskiego) bylo w Nanking wiele wiecej. W „The Rape of Nanking” Iris Chang poswieca temu zagadnieniu caly rozdzial ( „The Nanking Safety Zone”), opisujac szczegolowo dzialania trzech osob: John Rabe ( The Nazi Who Saved Nanking), Robert Wilson ( The only Surgeon in Nanking) oraz Wilhelmina Vautrin ( The Living Godess of Nanking). W sekcji fotograficznej sa podobizny wiekszej ilosci bohaterow Nanking.
  Przy okazji warto wiedziec, ze czesciowo dzieki Iris Chang pamietniki Johna Rabe staly sie „wlasnoscia publiczna”.

  Pozdrawiam

 11. Artykuł jak zwykle najwyższych lotów, gratulacje 🙂

 12. Rewelacyjny artykuł jak na autora przystało 🙂 życzę miłej niedzieli.