Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin

20.02.2015
piątek

Pokój i harmonia

20 lutego 2015, piątek,

Chińczycy obchodzą Nowy Rok, więc to dobra okazja, aby zastanowić się, co rozpoczynający się właśnie Rok Owcy może nam przynieść.

Czy dla nas – z zainteresowaniem obserwujących Chiny – będzie to rok, w którym Great Firewall of China lub Projekt Złota Tarcza, czyli cenzura Internetu będzie znacząco rosła? Władze zapowiedziały walkę z użytkowaniem oprogramowania VPN (Virtual Private Network), które umożliwiając połączenie się z serwerem innego kraju, omija chińską blokadę.

Jeśli faktycznie tak się stanie, będzie to krok bezpośrednio skierowany przeciw obcokrajowcom. To oni bowiem, przebywając na terenie ChRL, w większości są użytkownikami VPN. Za pomocą jednego kliknięcia i niewielkiej opłaty omijają cenzurę, ale czy nadal będzie to tak banalnie proste?

A może będzie to rok demograficznego boomu? Po złagodzeniu zasad polityki jednego dziecka już tylko Rok Owcy stoi na przeszkodzie przed podjęciem decyzji o powiększeniu rodziny. Rok ten nie jest uznawany za najbardziej pomyślny czas dla narodzin. Może jednak fakt złagodzenia dotychczasowych zasad sprawi, że pary zdecydują się na kolejne dziecko – nawet pomimo ostrzeżenia, jakie daje im przysłowie: „Na dziesięć osób urodzonych w roku owcy dziewięć będzie cierpieć”.

Rok Owcy może być też okresem politycznej niepewności. Zmieniająca się sytuacja geopolityczna, zaangażowanie Rosji w konflikt w Europie, radykalizujący się i coraz bardziej nieprzewidywalny Kim Dzong Un oraz niespokojny Hongkong – to tematy, które z pewnością będą powracać.

Mimo wszystko wierząc, że Owca – jako reprezentantka energii Yin – zapewni nam pokój i harmonię, życzę Państwu pomyślnego Nowego Roku. Wszystkiego dobrego!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Przepraszam, ale już nie wiem, czy w Chinach rozpoczął się 19 lutego Rok Owcy czy Rok Kozy ? Niektórzy podają że rozpoczęty rok to Rok Drewnianej Kozy.
    Co do internetu, to ludzie i tak znajdą sposób by omijać wszelkie ograniczenia i cenzury. Co do dzieci, to myślę, że Chiny już przyzwyczaiły się do niskiej dzietności i dobrze im z tym. Być może pewna niewielka grupa mieszkańców zdecyduje się na drugie dziecko, choć w pierwszym rzędzie muszą wziąć pod uwagę, gdzie pracują a gdzie wychowuje się dziecko, czyli u dziadków i czy dziadkowie mają jeszcze siły by wychować takiego malucha. Same problemy i znaki zapytania. Lecz bądźmy optymistami, że Nowy Rok Chiński przyniesie wiele pozytywów )

  2. Nie ma takiego chinskiego znaku zodiaku jak owca. Jest koza i wlasnie zaczal sie rok kozy.

  3. By odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia z rokiem owcy czy kozy, trzeba sięgnąć do słownika. Obecny rok jest rokiem 羊 yáng. Różnymi rodzajami yáng są: 山羊 shānyáng, 绵羊 miányáng, czyli owca i koza (ale również 羚羊 língyáng czyli antylopa). Stąd różne określenia i stąd też pojawić się może zarówno Rok Owcy jak i Rok Kozy.

  4. Pani Joanno !
    Dziękuję za wytłumaczenie ) Nie ważne, czy koza, czy owca, ważne by w Chinach i nie tylko, zapanowała łagodność i mądrość tych zwierząt ))