Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin Bambusowy Las - Joanny Kańdulskiej pocztówki z Chin

19.05.2015
wtorek

W przestrzeni smoka

19 maja 2015, wtorek,

Ostatnio rzadko mam okazję bywać w Małopolsce, dlatego dopiero dziś chciałam gorąco zachęcić Państwa do odwiedzenia wystawy
„W przestrzeni smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie”.

To niezwykła okazja, żeby zgłębić tradycję i estetykę kultury chińskiej i po osiemdziesięciu latach od pierwszej wystawy znowu podziwiać zbiory zgromadzone przez MNK.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Duża część kolekcji to eksponaty pochodzące od miłośników i znawców kultury Chin. Ponad trzydziestu darczyńców, w tym profesor Julian Ignacy Nowak (1865-1946), który będąc jednym z najważniejszych ofiarodawców, przekazał Muzeum niezwykle cenny zbiór ceramiki.

Ekspozycja jest dobrym punktem wyjścia do zapoznania się z dwoma tysiącami lat historii, przedstawionymi w oparciu o ceramikę, malarstwo, rzeźbę, ubiory czy zabawki.

Zabawka Akrobata na drążku, Epoka Qing, XIX w. Guangzhou (Kanton) Kość słoniowa, rzeźbienie (źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie)

Zabawka Akrobata na drążku, Epoka Qing, XIX w. Guangzhou (Kanton) Kość słoniowa, rzeźbienie (źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie)

Muzeum zaprasza również na program edukacyjny, warsztaty dla dorosłych i dzieci. W maju posłuchać można jeszcze wykładu dr Adiny Zemanek „Sztuka chińska od filozoficznej kuchni” (28.05.2015), a w czerwcu – dr. Bogdana Zemanka „Transkontynentalna wymiana myśli. Technika, nauka i sztuka między sinickim a europejskim obszarem kulturowym” (17.06.2015).

Muzeum Narodowe w Krakowie
Gmach Główny
Al. 3 Maja 1

Wystawę można oglądać do 5 lipca 2015 roku

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. oh super musze się wybrać. Takiej wystawy spodziewalabym się w centrum sztuki japonskiej Mangha